Wiadomości gospodarcze 14.10.2020

Ministerstwo Finansów poinformowało, że we wrześniu sprzedano obligacje oszczędnościowe o wartości 2 miliardy 240 milionów złotych. W poprzednim miesiącu obligacje sprzedano na łączną wartości prawie 2 miliardy złotych.Akcje i obligacje co się stało w ostatnim czasie. Wiadomości gospodarcze.

Od początku 2020 roku indywidualni inwestorzy na zakup obligacji przeznaczyli ponad 21 mld zł. Oznacza to prawie 80% wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Średnio miesięczna sprzedaż obligacji po 9 miesiącach ukształtowała się na poziomie ponad 2,3 mld zł.

Resort podał także, że największą popularnością cieszyły się obligacje 3-miesięczne. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup ponad 1 mld 60 mln zł, co stanowi 47% udział w strukturze sprzedaży. Inwestorzy kupowali także obligacje 4-letnie (34%) oraz 2-letnie (12%). Stosunkowo małą popularnością cieszą się obligacje 10-letnie i 3-letnie.

Na zakup obligacji rodzinnych skierowanych do beneficjentów programu Rodzina 500 plus oszczędzający wydali prawie 14 mln zł. Obligacje rodzinne przeznaczone są wyłącznie do osób otrzymujących świadczenie z programu Rodzina 500 plus.

Oprocentowanie najpopularniejszych obligacji:
- Obligacje 3-miesięczne mają o oprocentowanie stałe wynoszące 0,50% w skali roku. Oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, natomiast odsetki są wypłacane po trzech miesiącach od dnia zakupu
- Obligacje 2-letnie mają oprocentowanie stałe wynoszące 1% rocznie. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w drugim roku od wartości powiększonej o odsetki za pierwszy rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
- Obligacje 4-letnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 1,30%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji oraz stałej marży wynoszącej 0,75% (gwarantującej zysk powyżej inflacji). Odsetki są wypłacane po każdym roku oszczędzania.

Analitycy zwracają uwagę, że większość nabywców obligacji zarobi na obligacjach zbyt mało w stosunku do wskaźnika inflacji. Niestety oferta bankowych depozytów jest jeszcze mniej korzystna. Z danych banku centralnego wynika, że przykładowo przeciętna roczna lokata otwierana w lipcu była oprocentowana na poziomie 0,2% w skali roku. Alternatywnym sposobem jest lokowania środków w walucie obcej, zwłaszcza gdy obecna sytuacja na rynkach finansowych z powodu pandemii jest tak niepewna. Warto pamiętać, że najkorzystniejsze warunki wymiany waluty na polskim rynku oferuje nowa platforma BezSpreadu.pl. Wymiana odbywa się po średnim kursie FOREX, czyli najlepszym z możliwych rynkowych kursów wymiany. Nawet banki nie kupią taniej waluty. 

<< Informacje Gospodarcze
zamknij