Czy warto inwestować w kryptowalutę bitcoin?

Jeżeli ktoś inwestuje w bitcoina, to powinien być ostrożnym i nie angażować istotnej części swoich oszczędności. Takie są wnioski wielu ekspertów finansowych.

Bitcoin względem piątkowych notowań z godziny 12.00, teraz notuje spadek wynoszący ponad 11% swojej wartości. Druga po bitcoinie waluta wirtualna Eter pod względem wielkości traci na wartości 15%. Bitcoin stracił w ciągu kilku dni 9 000 USD, spadając z 42 000 do 33 000 USD.

Bitcoin kantor internetowy

Stacja telewizyjna CNBC w poniedziałek podała, że z całego rynku kryptowalutowego w związku z gwałtownym spadkiem wartości bitcoina zniknęło 140 mld dol. Jego wartość po weekendzie szacowana jest na 960 mld dol., podczas gdy zaledwie dobę wcześniej analitycy związani z firmą Coinmarketcap oceniali ją na ok. 1,1 bln dol.

CNBC zauważa, że mimo gwałtownego spadku wartość bitcoina, to w ciągu ostatnich 12 miesięcy jego wartość wciąż jest o 340% większa, a ubiegłotygodniowy rekordowy wynik 42 tys. dol. za 1 bitcoina to największa wartość tej kryptowaluty od początku jej istnienia.

Istnieje wiele prognoz, w których zakładane są jeszcze duże wzrosty w dalszej perspektywie, nawet do wielkości w przedziale od 146 tys. dol. do 220 tys. dol. (za 1 bitcoina). Wynika to z faktu, że ta kryptowaluta konkuruje ze złotem wśród inwestorów. Jednocześnie analitycy podkreślają, że tak duży wzrost wartości bitcoina jest możliwy tylko wtedy, gdy kryptowaluta ta osiągnie większą stabilność.

Przed ryzykiem związanym z inwestycjami w kryptowaluty ostrzega Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego. Instytucje te już wielokrotnie zwracały uwagę, iż wirtualne waluty nie są emitowane ani gwarantowane przez bank centralny państwa i nie są prawnym środkiem płatniczym.

<< Blog
zamknij